Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Relacja z konferencji "Stań się zmianą"

Dodano: Piątek, 14 czerwca 2013 (14:18)

miniatura

Czy sześć krótkich pytań i siedem minut głębokiej koncentracji wystarczą żeby wzbudzić w sobie motywację do zmian? A jeśli uda się ją wzbudzić w sobie, czy można wywołać potrzebę zmian u innych, zwłaszcza tych, którzy przed zmianą bronią się ze wszystkich sił? Czy motywacja potrzebna jest nam w pracy i w życiu codziennym? Na te i inne pytania starano się znaleźć odpowiedź podczas czerwcowej konferencji „Jak stawać się zmianą do której dążymy – o motywacji i automotywacji w pracy doradczej” przygotowaną przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Pierwsza część konferencji poświęcona była Metodzie Motywacji Błyskawicznej Michaela V. Pantalona z Harvardu. Metodę omawiała dr Elżbieta Zubrzycka, doktor nauk humanistycznych, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Uczestnicy konferencji mogli poddać się krótkiemu testowi wzbudzenia w sobie wewnętrznej chęci i determinacji do zmiany. Każdy chętny miał za zadanie wybrać jeden cel , jeden aspekt swojego życia – prywatnego bądź zawodowego, który chciałaby zmienić. Od najbardziej popularnych pragnień  – rzucenia palenia, schudnięcia po zmiany w relacjach rodzinnych czy stosunkach personalnych w pracy. Metoda zastosowana przez dr Zubrzycką na słuchaczach jest dokładnie wyjaśniona w artykule, który znajduje się na kolejnej stronie. Można wypróbować ją na sobie,  bliskich czy współpracownikach. Jak pisze sam autor tej metody, Michael V. Panatlon w swojej książce: „Sześć kroków metody Motywacji Błyskawicznej pozwoli Ci przełamać niechęć do zmiany oraz zmotywować siebie i innych do podjęcia odkładanego wciąż na później działania. Z tej techniki na całym świecie korzystają lekarze, nauczyciele, rodzice, handlowych, menadżerowie, psychologowie i psychiatrzy”.

Dr Elżbieta Zubrzycka opisując metodę i mówiąc o motywacji podkreślała, że najważniejsze jest wewnętrzne pragnienie zmiany osoby, która chce coś osiągnąć w swoim życiu. Każdy człowiek ma w sobie dość wewnętrznej motywacji żeby przeprowadzić zmianę – podkreślała – Najważniejsze, to dotrzeć do motywacji w konkretnym człowieku,  a nie próbować przymuszać go do gotowych rozwiązań. Człowiek z natury jest istotą przewrotną. Jeśli ktoś nas do czegoś zmusza – stawiamy opór . Jeśli  potrzeba zmiany płynie od nas samych, z naszego wnętrza, wtedy mamy szansę na sukces.

Kolejny temat poruszony na konferencji dotyczył pracy trenera z grupą, który od strony praktycznej został przedstawiony przez  Katarzynę Bryczkowską - trenerkę, konsultantkę i doradczynię zawodową. Dzieląc się swoim kilkunastoletnim doświadczeniem, opowiadała o procesie grupowym, jak wygląda ewaluacja pracy z grupą, jakie są jej fazy, gdzie trener może spotkać największe trudności. Ważnym aspektem, który poruszała było stawianie granic w zaangażowaniu w pracy z klientem: Wiele razy spotkałam się z ludźmi, którzy coacha uważają za życiowego doradcę i chcą zawiesić na nim swoje problemy. Oczekują, że taka osoba jak ja da im szczegółowe wskazówki jak żyć, jak postępować, co po kolei robić. Trzeba wtedy jasno stawiać granice – zaznaczyła Katarzyna Bryczkowska –Nikt za nikogo życia nie przeżyje.Bardzo istotną była również kwestia zniechęcenia do pracy, a wręcz wypalenia zawodowego, z którym często muszą mierzyć się  doradcy zawodowi czy na przykład pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Pani Katarzyna podkreślała, że czasami trzeba po prostu przyjąć do wiadomości, że tak jest i wziąć oddech od konkretnych obowiązków. Niektórym wystarcza urlop, inni muszą poszukać innej pracy by odzyskać entuzjazm.

Ostatnia część konferencji dotyczyła roli automotywacji. Prowadzona była w formie moderowanej dyskusji z udziałem obu prelegentek a także Macieja Łysaka, terapeuty, trenera umiejętności społecznych  w rehabilitacji psychiatrycznej. Dyskusję poprowadził Paweł Ziemiański,  asystent w Katedrze Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Maciej Łysak mówił o roli i o funkcji, jaką pełnią uczestnicy konferencji: pracownicy służb zatrudnienia, ośrodków pomocy społecznej, biur karier, szkolni doradcy zawodowi, psycholodzy i coachowie, określając ich mianem „pomagaczy”. Proponował, żeby spróbowali oni potraktować siebie przez chwilę jako klientów, a nie opiekunów. Pamiętajcie, że pomagacie pracując sobą – mówił – Dlatego proponuję również na siebie popatrzeć z większą uważnością, może z większym zrozumieniem i wyrozumiałością czasami. Często spotykam się z pomagaczami, którzy twierdzą że muszą pracować, muszą pomagać ludziom, muszą być nieustannie aktywni. Od takiego myślenia jest tylko krok do tzw. tunelowego widzenia rzeczywistości i deformacji osobowości zawodowej. Ciągłe i bardzo intensywne skupienie na celu klienta i zapominanie o swoich własnych, niemożliwość spojrzenia na siebie, zwłaszcza z dystansu sprzyja frustracji. Jedną z jego propozycji na pomaganie sobie w tego typu pracy jest znalezienie grupy wsparcia w innych osobach pracujących w ten sam sposób. Wymiana doświadczeń, spotkanie w gronie mającym podobne problemy i odczucia bardzo pomaga, nie tylko tym, którzy przychodzą do grup wsparcia na terapię, ale również tym, którzy na co dzień prowadzeniem takich grup się zajmują zawodowo.

Tematykę konferencji najcelniej podsumowała jedna z uczestniczek spotkania. Zaproponowała, żebyśmy przyjrzeli się konstrukcji słowa POMOC. Ludzie szukający wsparcia przychodzą  do pomagaczy „ PO MOC” , którą tak naprawdę mają w sobie, tylko trzeba jej poszukać….

Materiały do pobrania:

Dr Elżbieta Zubrzycka - Metoda Motywacji Błyskawicznej (MMB) Prof. Michaela V. Pantalona  z Uniwersytetu Yale. Sześć  pytań – dlaczego są tak skuteczne?

Katarzyna Bryczkowska - Efekt Synergii – czyli rola i siła procesu grupowego w rozwoju Jednostki.

Galerie

KIEROWCA AUTOBUSU

Zobacz.

SPRZEDAWCA BILETÓW

Zobacz.

Pracownik naukowy ds. systemów sieciowych

Zobacz.

OPERATOR WÓZKA WIDŁOWEGO

Zobacz.