Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Marzec na Obcasach – jest z czego wybierać

Dodano: Czwartek, 14 lutego 2019 (09:47)

miniatura

Przed nami już szósta edycja „Marca na obcasach” – cyklu inspirujących wykładów i warsztatów dla mieszkanek Pomorza. Emocje, biznes, motywacja, rozwój zawodowy, kompetencje, sukces – to tematy, które poruszymy podczas marcowych spotkań.

– Idea „Marca na obcasach” pojawiła się w 2014 roku i od początku zyskała grono zwolenniczek – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – To przedsięwzięcie adresowane do kobiet, które chcą poznać własne kompetencje i zastanowić się nad swoim miejscem na rynku pracy lub myślą o zmianach w życiu zawodowym. Zapraszam do udziału wszystkie Pomorzanki. Warto skorzystać z tak różnorodnej oferty bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych ekspertów. 

Inicjatywa regionalna
W marcową akcję od paru lat włączają się chętnie powiatowe urzędy pracy w regionie, co zwiększa zasięg i dostępność oferty marcowej akcji. W tym roku projekt realizowany będzie w 18 lokalizacjach w całym województwie.  

– Co roku przygotowujemy z myślą o mieszkankach Pomorza szereg atrakcyjnych bezpłatnych warsztatów rozwojowych, spotkań motywacyjnych oraz dyskusji z ekspertami.
Z każdą edycją rośnie liczba zainteresowanych udziałem w warsztatach i wykładach.
W zeszłym roku z oferty skorzystało aż 1265 pań, dla których przeprowadzone zostały 78 warsztatów – dodaje Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Z bogatej oferty chętnie korzystają nie tylko mieszkanki Pomorza poszukujące pracy i przygotowujące się do rekrutacji, ale również młode mamy, myślące o powrocie na rynek pracy. Wśród uczestniczek nie brakuje kobiet pracujących, planujących zmiany zawodowe, jak również seniorek, które choć nieaktywne zawodowo, nadal szukają inspiracji do nowych działań i wyzwań. Udział w warsztatach to impuls do zmian i podejmowania nowych wyzwań, na które o wiele łatwiej się zdecydować po rozmowie z doradcą zawodowym, stylistą czy osobą znajdującej się w podobnej sytuacji życiowej i zawodowej.

Impuls do zmian
W tegorocznym  programie „Marca na obcasach” są rozmowy o finansach i zarządzaniu budżetem, spotkania z psychodietetykiem i dyskusja o zdrowym stylu życia, zajęcia ze stylistką, która podpowie jak dopasować ubiór nie tylko do figury, ale także do formuły spotkania.  Przepis na sukces w rozmowie kwalifikacyjnej, realia współczesnego rynku pracy, rozwój własnej kariery – te tematy poruszane będą na kilku warsztatach. Dotkniemy też emocji, asertywności i wizerunku zawodowego w social mediach. Będzie ciekawie, inspirująco i kreatywnie. Spotkania i warsztaty, prowadzone przez specjalistów z wielu dziedzin: m.in. doradców zawodowych, coachów, psychologów biznesu, stylistów ruszają już w pierwszych dniach marca w: Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie, Wejherowie.

Szczegółowy program warsztatów:
www.wup.gdansk.pl/marzecnaobcasach

Dlaczego wciąż jest mniej kobiet na pomorskim rynku pracy
Chociaż rynek pracy rozwija się bardzo dobrze, rośnie liczba ofert pracy, a pracodawcy poszukują pracowników, to kobiety są wciąż w trudniejszej sytuacji niż płeć przeciwna. W naszym województwie osób bezrobotnych jest obecnie nieco ponad 46 tysięcy. Ponad 63% z nich to panie. Pomorzanki pozostają w mniejszości na rynku pracy, a ich zawodowa aktywności nie wzrasta. Sytuacja wygląda podobnie w całym kraju. Pracujących Polek jest 48% – dla porównania w Czechach, na Słowacji i Węgrzech – aktywnych zawodowo jest 52 proc. kobiet, a w Skandynawii – aż 65 proc. Aktywizacja kobiet to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy, również na Pomorzu, dlatego, żeby móc skutecznie reagować na ich potrzeby Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizował w 2018 roku badanie „Najskuteczniejsze metody aktywizacji kobiet długotrwale pozostających poza rynkiem pracy województwa pomorskiego”. Dzięki przeprowadzonym wywiadom z pracodawcami, liderami projektów aktywizacyjnych jak i samymi kobietami, badanie wskazuje, jakie elementy należy brać pod uwagę by wsparcie kobiet na rynku pracy było efektywne i trwałe.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy

https://www.porp.pl/pl/metody-aktywizacji-kobiet