Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Przedsiębiorcza dawka motywacji

Dodano: Piątek, 16 listopada 2018 (12:20)

miniatura

Kreatywni, komunikatywni, z umiejętnością pracy zespołowej i zmysłem analitycznym. Tacy są młodzi z Pomorza. Sprawdziliśmy ich przedsiębiorcze kompetencje w grze miejskiej, 14 listopada, podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości. Najlepsi byli studenci Koła Naukowego „Inwestor” z UG i uczniowie z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku.

 

Wydarzenie Pomorski Dzień Przedsiębiorczości, organizowane już po raz dziesiąty przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w tym roku przyjęło nową formułę. W jego organizację poza wszystkimi powiatowymi urzędami pracy z województwa pomorskiego włączyli się również przedsiębiorcy – zarówno z lokalnych firm jak i dużych korporacji oraz Uniwersytet Gdański. Partnerska inicjatywa pozwoliła na przygotowanie różnorodnej oferty dla uczestników, dostosowanej do potrzeb lokalnych społeczności, jednak większość atrakcji kierowana była do młodzieży. Główne wydarzenie tegorocznej edycji dnia przedsiębiorczości odbyło się w Gdańsku.  

 

Grywalizacja u pracodawców

Jedną z atrakcji była gra miejska, w której uczniowie i studenci mogli sprawdzić swoje kompetencje składające się na szeroko pojmowaną postawę przedsiębiorczą. Dziesięć drużyn liczących od 5 do 6 osób odwiedziło kolejne przystanki gry, zlokalizowane u największych pracodawców w centrum biznesowym Olivia Business Center oraz na Uniwersytecie Gdańskim Wykonywali zadania sprawdzające ich kreatywność, umiejętność analizy i selekcji danych, planowania, współpracy w grupie oraz komunikacji. Zadania były różne: od wskazania kilku zmiennych, które w największym stopniu wpływają na cenę sprzedaży domów w USA, przez wymyślenie hasła promującego rekrutację pracowników do firmy kurierskiej, po twórcze reagowanie na niespodziewane sytuacje. Grupy mierzyły się z wieloma wyzwaniami, oceniane były przez komisję składającą się z przedstawicieli pracodawców, za pomysłowość, zaangażowanie, przygotowanie i sposób prezentacji. Przystanki przygotowali: Staples, State Street, Agencja Rozwoju Pomorza, Olivia Business Centre, Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy - WUP w Gdańsku, thyssenkrupp, PwC, Torus, Koło Naukowe Metod Ilościowych - UG, Radio Mors - UG. Rozgrywka była bardzo emocjonująca, ponieważ grywalizacja była bardzo wyrównana, a o zwycięstwie często decydował jeden punkt przewagi,. Najlepszą studencką drużyną okazali się członkowie studenckiego koła naukowego „Inwestor”, zaś pierwsze miejsce wśród drużyn szkolnych zajęli uczniowie z Zespołu Szkół łączności w Gdańsku.  Ewa Rojek z Pricewaterhousecoopers, gdzie swoją umiejętność komunikacji i pracy zespołowej prezentowali studenci, była pod wrażeniem ich przygotowania.

- W naszej firmie uczestnicy gry miejskiej mieli pokazać swoje kompetencje w zakresie komunikacji. Ocenialiśmy sposób wypowiadania się, śmiałość, to czy osoby, które mówią, patrzą komisji w oczy, patrzyliśmy na osobowość. I byliśmy pod wrażeniem elokwencji, przygotowania grup oraz ich pomysłowością. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

Przedsiębiorcze know how i duża dawka motywacji

W czasie, kiedy drużyny rywalizowały o zwycięstwo w grze i atrakcyjne nagrody ufundowane przez pracodawców, miejsca w auli na Wydziale prawa i Administracji UG zapełniła młoda publiczność, która przyszła posłuchać motywujących wykładów. Jakie są składowe życiowego sukcesu i co robić by chciało się chcieć opowiadał Michał Zawadka - autor książek motywacyjnych dla młodzieży. Doświadczeniem w budowaniu swojej firmy dzielił się Szymon Węsierski, właściciel agencji kreatywnej. Podstawy przedsiębiorczego know how przekazywał młodzieży Jędrzej Sołowij, lingwista i trener Odysei Umysłów. Prelekcje kończył swoim wystąpienie Bartłomiej Piaseczny, przedsiębiorca i podróżnik, uczestnik wypraw polarnych, który pokazywał jak łączyć pasję z biznesem.  

Zarówno wykłady jak i gra były elementami eventu Power 2 Work, promującego wśród młodych możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich. W ramach eventu uczestnicy Dnia Przedsiębiorczości mieli również okazję zrobić sobie profesjonalny makijaż, wykonany przez słuchaczki Szkoły wizażu i Stylizacji Beauty Art., wykonać zdjęcie biznesowe bądź do cv, a do domu wrócić z pamiątką w postaci własnej karykatury wykonanej przez profesjonalnego rysownika.. Pracownicy Wojewódzkiego urzędu Pracy przeprowadzili mobilną promocję Funduszy Europejskich wśród uczestników eventu, zachęcając do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje przede wszystkim Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Osoby zainteresowane miały okazję dowiedzieć się gdzie aktualnie prowadzone są rekrutacje do projektów unijnych dedykowanych osobom młodym do 29 roku życia.

 

W Słupsku również grali

Gra miejska z przystankami u pracodawców była również częścią Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości w Słupsku. Wzięli w niej udział uczniowie pięciu słupskich szkól ponadpodstawowych. Dodatkowo młodzież mogła wysłuchać prelekcji o odkrywaniu własnych talentów, wykorzystywania własnych zainteresowań w znalezieniu odpowiedniej pracy oraz różnorodnych formach nauki poza szkołą. Najwięcej emocji wzbudził interaktywny Quiz z wiedzy o przedsiębiorczości, który został przeprowadzony przez duet doradców zawodowych z CIiPKZ z Oddziału Zamiejscowego w Słupsku. Innowacją był fakt, iż został przeprowadzony przy użyciu telefonów komórkowych, co spotkało się z falą radości i entuzjazmu ze strony widowni. W quizie wzięło udział 120 osób, których zadaniem było podanie poprawnych odpowiedzi na 20 pytań. Pięciu najlepszych graczy zostało nagrodzonych.

 

Pracodawcy spotkali się w Malborku

W ramach Dnia Przedsiębiorczości WUP w Gdańsku i Powiatowy Urząd Pracy w Malborku zaprosili lokalnych pracodawców na śniadanie biznesowe.

Rozmawiano o potrzebie inwestowania w rozwój kompetencji i kwalifikacji pracowników, co przekłada się na wzmacnianie konkurencyjności pomorskich firm. Dyskutowano też o tym jak pracodawcy mogą poradzić sobie z rekrutacją pracowników, szkoleniami dla nich, jak zarządzać kadrą w firmie, żeby zatrzymać wykwalifikowanych pracowników na dłużej.

 

Wiele atrakcji do wyboru

W wielu powiatach odbyły się atrakcyjne konkursy dla młodzieży z zakresu przedsiębiorczości. W Bytowie rywalizowano w konkurencji na najlepszy krótkometrażowy film pod tytułem „Odkrywam przedsiębiorczość”; w Kościerzynie oceniano „Najlepszy biznesplan Juniora”. W powiecie wejherowskim uczniowie mieli nakręcić krótki film o funkcjonowaniu wybranego przedsiębiorstwa, zaś w Sztumie odbył się finał rozgrywek na najlepsze sfilmowane cv.  Wiedzę z przedsiębiorczości sprawdzano w szkołach w Tczewie oraz w Słupsku. Młodzież mogła wziąć również udział w wielu warsztatach i prelekcjach o różnorodnej tematyce. Wspólnie odkrywano talenty, doradcy zawodowi przygotowywali chętnych do pierwszych rozmów o pracę i analizowali dokumenty aplikacyjne, odbywały się warsztaty wizażu i autoprezentacji; chętnych nie brakowało na warsztatach kreatywnego myślenia czy tworzenia biznesplanu.  Doradcy zawodowi prowadzili też zajęcia i warsztaty bezpośrednio w szkołach.

Galerie