Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Pomorskie wspiera pracodawców. Cykl spotkań informacyjnych z pracodawcami – legalność zatrudnienia cudzoziemców

Dodano: Środa, 20 lutego 2019 (08:36)

miniatura

Planujesz zatrudnić cudzoziemca, ale nie wiesz jak zrobić to legalnie? Przyjdź na spotkanie i dowiedz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki. Czekamy na Ciebie w dziewięciu powiatach. Spotkania organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z regionu.

W tegorocznej edycji „Pomorskie wspiera pracodawców” o legalności zatrudnienia będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami w dziewięciu lokalizacjach. Rozpoczynamy już 28 lutego w Tczewie. W marcu spotkamy się z pracodawcami w Wejherowie, Gdyni, Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie, Lęborku, Bytowie, w kwietniu w Gdańsku i Kwidzynie.

– Działania Samorządu Województwa Pomorskiego ukierunkowane są na pobudzanie wzrostu gospodarczego i rozwój zasobów ludzkich. Dostrzegamy dużą potrzebę wspierania pracodawców, a organizowane w powiatach spotkania z przedsiębiorcami są jednym z przejawów tej pomocy –  mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. –  Zależy nam,  aby Pomorskie było przez wszystkich mieszkańców, w tym również cudzoziemców coraz liczniej pracujących w naszym regionie,  postrzegane jako dobre miejsce do życia i pracy.

Do współpracy przy realizacji spotkań zaproszone zostały: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna oraz Izba Administracji Skarbowej, których przedstawiciele informować będą o legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju oraz konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy ważny temat różnorodności kulturowej w kontekście zatrudniania obcokrajowców.

Pracodawcy podczas spotkań dowiedzą się m.in.: w jakim języku zawrzeć z obcokrajowcem umowę i jak nie popełnić błędu przy zatrudnianiu zagranicznych pracowników.

Spotkania odbędą się w dziewięciu wybranych lokalizacjach województwa:
 • 28 luty – Tczew (Dom Przedsiębiorcy, ul. Obrońców Westerplatte 3)
 • 8 marzec – Wejherowo (Starostwo Powiatowe w Wejherowie, ul. 3 Maja 4)
 • 14 marzec – Gdynia (Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, , ul. Kołłątaja 8)
 • 19 marzec – Stegna (Urząd Gminy w Stegnie, ul. Gdańska 34)
 • 22 marzec – Człuchów (Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie,
  ul. Koszalińska 2)
 • 26 marzec – Lębork (Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, ul. Gdańska 35))
 • 29 marzec – Bytów (Starostwo Powiatowe, ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2)
 • 10 kwiecień – Gdańsk (MTP – Gdańsk, ul. Żaglowa 11)
 • 26 kwiecień – Kwidzyn (Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, ul. Górki 3A)

 Rekrutacje na spotkania prowadzą odpowiednie dla lokalizacji powiatowe urzędy pracy. 

Zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców nie słabnie

Statystyki niezmiennie pokazują, że pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców, a atrakcyjne oferty pracy oraz bliskość językowa i kulturowa sprawiają, że cudzoziemcy chcą  u nas pracować, a nawet zamieszkać na stałe w naszym regionie. Cykl spotkań „Pomorskie wspiera pracodawców” rozpoczęliśmy w grudniu 2017 roku. Wówczas 300 pracodawców skorzystało z bezpłatnych szkoleń i zapoznało się z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. W zeszłym roku w szkoleniach z legalnego zatrudniania cudzoziemców uczestniczyło ponad 200 pracodawców.

Ubiegły rok był  przełomowy jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców – zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 roku wpłynęły ponad 132 tysiące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje –  w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90 %), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

Pliki do pobrania
Program - Tczew (PDF, 281,61kB)
Program - Wejherowo (PDF, 279,2kB)
Program - Gdynia (PDF, 273,2kB)
Program - Stegna (PDF, 285kB)
Program - Człuchów (PDF, 277,84kB)
Program - Bytów (PDF, 271,38kB)

Otwarcie plików do pobrania w formacie PDF wymaga
zainstalowanego czytnika plików PDF.